2018-2019 Ohlone College Student Awards Ceremony Image of Speakers

Student Awards Ceremony 2018-2019

The 2018-2019 Student Awards Ceremony was held Thursday, May 16, 2019, at the Smith Center on the Fremont campus.

Pictures from the event are located here.

In the event’s program, Ohlone College President Gari Browning extended the following welcome to those attending the ceremony:
 
Welcome to Ohlone College’s annual Student Awards Ceremony.  This evening we will celebrate the achievement of our students.  Each student receiving an award tonight represents excellence in learning and superior academic performance from the all-critical point of view of their professors.  
 
The students here tonight represent some of Ohlone’s greatest successes.  Their achievement helps to make our college one of the best-performing two-year colleges in the state.  Their success is accomplished through the guidance of Ohlone faculty, who combine expertise in their disciplines with dedication to teaching.
 
Tonight we will recognize the fruits of the efforts of our students.  I am certain as these students tell you their stories, you will appreciate their dedication to their educational goals.  I am inspired by their accomplishments, and I think you will be too.
 
I extend my most sincere congratulations and good wishes to our outstanding student award recipients and thank the faculty for their continued commitment to our students.

Gari Browning, Ph.D.
President/Superintendent
Ohlone Community College District

Any questions? Please contact Heather McCarty hmccarty@ohlone.edu or Kyle Livie klivie@ohlone.edu or call (510) 742-3127.

The awards ceremony was coordinated by the Ohlone Awards Committee, a subcommittee of the Ohlone College Faculty Senate.

Recipients of 2018-2019 Student Awards
Name Award
Vi Ngoc Tuong Nguyen Outstanding Student in Accounting
Nick J. Saud Outstanding Student in Acting
Rachel Kimura  Outstanding Student in Anthropology
Sonia Grewal  Outstanding Student in Biology
Thea Ednave Outstanding Student in Biotechnology
Isha Ali Outstanding Student in Chemistry
Esther Tocci Outstanding Student in Chicanx Studies
Elizabeth Campbell  Outstanding Student in Chinese
Luke O’Brien Outstanding Student in Communication Studies
Sam Nguyen  Outstanding Student in Computer Science
Shah Nawaz Mohammad Outstanding Student in Counseling
Marissa Madan Outstanding Student in Dance
Xiali Wu Outstanding Student in Deaf Studies
Ailin  Chen     Outstanding Student in Engineering
Anastasiia Makhniaieva       Outstanding Student in Engineering Technology
Amir Homayoon Talooei  Outstanding Student in English
Colin Ricketts Outstanding Student in Environmental Studies
Erica Peralez  Outstanding Student in Entertainment Design Technology
Melissa Mota Outstanding Student in Ethnic Studies
Nhien Nguyen  Outstanding Student in Fine Art
Jasleen Kaur Outstanding Student in Forensics
Abby S. McCutcheon  Outstanding Student in French
Jose Sanchez  Outstanding Student in Geography
Andrew Wei Outstanding Student in Graphic Arts 
Jennifer Gobel Outstanding Student in Health and Wellness
Elaine Nicholson Outstanding Student in History
Justin Liong Chung Wong Outstanding International Student
Hamida Ayubi  Outstanding Student in Japanese
Felipe Marasigan  Outstanding Student in Kinesiology
Allen Mao  Outstanding Student in Mathematics
Felicia Dewanaga Outstanding Student in Multimedia
Mateo Rivera  Outstanding Student in Music
Charnell Thomas Outstanding Student in Physical Education
Sophia Pape Outstanding Student in the Physical Therapist Assistant Program  
Samuel E. Casebolt Outstanding Student in Physics
Ananya Hindocha Outstanding Student in Political Science
Taralyn Hom Outstanding Student in Registered Nursing
Brenda Ortega  Outstanding Student in Sociology 
Pallavi R. Bollapragada  Outstanding Student in Spanish
Tanayshia Price  Outstanding Student in the Umoja Program